მაღალი წნევის რეზინის შლანგისთვის განხორციელებული უსაფრთხოების ახალი სტანდარტები
სამრეწველო უსაფრთხოების გასაუმჯობესებლად მნიშვნელოვან ნაბიჯში, მაღალი წნევის უსაფრთხოების ახალი სტანდარტებირეზინის შლანგებიოფიციალურად განხორციელდა 2023 წლის ოქტომბრის მდგომარეობით. ეს სტანდარტები, რომლებიც შემუშავებულია სტანდარტიზაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ (ISO), მიზნად ისახავს მაღალი წნევის გამოყენებასთან დაკავშირებული რისკების შემცირებასრეზინის შლანგებისხვადასხვა ინდუსტრიებში, მათ შორის წარმოების, მშენებლობისა და ნავთობისა და გაზის ჩათვლით.
განახლებული სახელმძღვანელო პრინციპები ფოკუსირებულია რამდენიმე კრიტიკულ სფეროში, მათ შორის მატერიალური შემადგენლობა, წნევის ტოლერანტობა და გამძლეობა. ერთ -ერთი მთავარი ცვლილება არის შლანგების მოთხოვნა, რომ გაიაროს მკაცრი ტესტირება, რომ გაუძლოს წნევის უფრო მაღალ დონეს, სტრუქტურული მთლიანობის კომპრომისის გარეშე. ეს მოსალოდნელია, რომ შეამციროს შლანგის ჩავარდნების შემთხვევები, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს საშიში გაჟონვა, აღჭურვილობის დაზიანება და სერიოზული დაზიანებებიც კი.
გარდა ამისა, ახალი სტანდარტები ითვალისწინებს მოწინავე მასალების გამოყენებას, რომლებიც გვთავაზობენ უკეთეს წინააღმდეგობას აცვიათ და ცრემლსადენი, ასევე გაუმჯობესებული მოქნილობა. ეს არამარტო გააფართოვებს შლანგების სიცოცხლის ხანგრძლივობას, არამედ აძლიერებს მათ შესრულებას მოთხოვნილ გარემოში. მწარმოებლებს ასევე მოეთხოვებათ უზრუნველყონ დეტალური დოკუმენტაცია და ეტიკეტირება, რაც უზრუნველყოფს, რომ საბოლოო მომხმარებლები კარგად იყვნენ ინფორმირებული შლანგების სპეციფიკაციებსა და სწორად გამოყენებასთან დაკავშირებით.
უსაფრთხოების ახალი სტანდარტების ძალაში შედის, კომპანიებს მოუწოდებენ გადახედონ თავიანთ ამჟამინდელ აღჭურვილობას და გააკეთონ აუცილებელი განახლებები უახლესი მოთხოვნების შესაბამისად. გარდამავალი პერიოდი სავარაუდოდ გაგრძელდება რამდენიმე თვის განმავლობაში, რომლის დროსაც ინდუსტრიის დაინტერესებული მხარეები ერთად იმუშავებენ, რათა უზრუნველყონ გლუვი და ეფექტური განხორციელება.